Достапни линкови

logo-print

Турција бара меѓународна истрага за нападот на конвојот


Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давитоглу изјавил дека ќе почнат разговори со ОН за формирање меѓународна комисија за истражување на случајот кога изрелски специјалци го нападна конвојот кој пренесуваше помош за појасот Газа. Давитоглу изјавил дека иднината на турско-изрелските односи ќе зависи од Израел. Тој додал дека неговата земја е подготвена да ги нормализира односите со Израел само доколку се крене блокадата на Газа. Турскиот министер за надворешни работи предупредил дека ќе ги преиспитаат односите со Тел Авив ако до крајот на денот не бидат ослободени сите преведени Турци кои беа задржани по нападот на хуманитарниот конвој.


XS
SM
MD
LG