Достапни линкови

logo-print

Македонските државјани притворени во Израел чекаат депортација


Тројцата македонски државјани кои беа во притвор во Израел, се пуштени од затвор и во моментот се наоѓаат на аеродромот во Тел Авив од каде ќе бидат депортирани во Турција или во Јордан, а од таму во Македонија, тврдат нивни роднини. Јасмин Реџепи, Сами Емини и Сеад Хасипи беа во хуманитарниот конвој кој беше нападнат од изрелските специјалци додека конвојот се обидувал за достави помош во појасот Газа. Пред депортацијата тројцата македонски државјани потпишале барање во кое потврдуваат дека нелегално влегле во Израел.
XS
SM
MD
LG