Достапни линкови

logo-print

Воените трошоци во светот не се погодени од кризата


Глобалната економска криза малку се одразила врз воените трошоци во минатата година. Меѓународниот институт за мировни истражувања од Стокхолм соопшти дека за оружје биле потрошени 1,5 илјади милијарди долари, што е за 49 насто повеќе од 2000 година. Најмногу и натаму трошат Соединетите држави, по што следува Кина, а на третото место е Франција.
XS
SM
MD
LG