Достапни линкови

logo-print

Експлозии во близина на мировната џирга во Кабул


Две експлозии биле регистрирани денеска во Кабул во моментот кога претседателот на Авганистан Хамид Карзаи говорел на мировната џирга, советодавно национално тело во кое илјада и 600 делегати дискутираат за можностите за мир со талибанците. Засега нема извештаи за евентуални жртви. На тридневниот собир се разгледува планот на Карзаи за мир и реинтеграција во земјата што, според агенциите, е појдовна точка за мировни разговори со талибанците. Нивни претставници пак, оценија дека состанокот бил во корист на странските интереси и им се заканија на делегатите дека ќе ги убијат.
XS
SM
MD
LG