Достапни линкови

logo-print

ЕУ загрижена за човековите права во Русија


Претседателот на Европската Унија Херман Ван Ромпеј изјави дека на денешниот самит со рускиот претседател Дмитриј Медведев, Унијата изразила сериозна загриженост за третманот на активистите за човекови права и новинарите во Русија. По состанокот во Ростов на Дон, Ромпуј изјави и дека на Медведев му била искажана европската загриженост за состојбата во чеченија и во други региони на Северен Кавказ. Медведев пак изјави дека бил изготвен нацрт договор за укинување на визите меѓу Европската Унија и Русија, изразувајки надеж дека наскоро ќе биде потпишан.

XS
SM
MD
LG