Достапни линкови

logo-print

Почина рускиот поет Вознесенски


Еден од најпопуларните руски поети во времето на советската ера Андреј Вознесенски почина на 77 годишна возраст, јавуваат руските медиуми без да ја наведуваат причината за неговата смрт. Како и неговиот колега Евгениј Евтушенко и неговите стихови успеваа да ги полнат спортските стадиони. Но, неговата популарност почна да опаѓа за време на пересторјката во 80 години од минатиот век.
XS
SM
MD
LG