Достапни линкови

logo-print

Утре во Кабул голем мировен собир


Во Кабул се во тек последните подготовки пред утрешниот состанок на консултативниот совет, на кој ќе присуствуваат околу 1600 законодавци и локални лидери од целата земја. Овој три-дневен собир го свика авганистанскиот претседател Хамид Карзаи во обид да постигне национален консензус за начините за завршување на војната во Авганистан. Според организаторите, талибанците формално не се поканети, но можат да присуствуваат, додека пак милитантите соопштија дека нема да учествуваат на вакви мировни собири се додека има странски сили во Авганистан.

XS
SM
MD
LG