Достапни линкови

logo-print

Затворска казна за обвинетиот за кражба на 20 милиони долари од Туркменстан


Судот во Москва денеска му пресуди казна затвор на Савели Бурштајн, обвинет за кражба на 20 милиони американски долари од Централната банка на Туркменстан. Бурштајн бил еден од повеќемина кои преку „Свифт“ банкарска сметка и електронскиот банкарски систем повлекугвале пари од Туркменстан. По него имаше распишано меѓународна потерница во 2003 година. Бурштајн беше уапсен во Чешка во 2008 година од каде беше депортиран во Русија.
XS
SM
MD
LG