Достапни линкови

logo-print

Светски реакции по израелскиот напад врз флотилата со помош за Газа


Во светот има силни реакции по нападот на израелските командоси врз флотилата со хуманитарна помош наменета за Газа во кој имаше најмалку 10 загинати активисти. Покрај Турција реагираше и Грција која се повлече од заедничката воена вежба со Израел. Загриженост изразија и Европската Унија, Германија, Франција и Иран. Инцидентот се случи денеска во предвечерието на состанокот во Вашингтон меѓу Претседателот Барак Обама и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.
XS
SM
MD
LG