Достапни линкови

logo-print

Авганистан ќе ги контролира невладините организации


Авганистанското Министерство за економија денеска соопшти дека била формирано посебно тело кое ќе ја надглеува работата на сите невладини организации во земјата. Одлуката на властите следи по медиумските информации дека норвешка невладина организација промовирала христијанство, постапка која се казнува со смрт во Авганистан. Портпаролот на Министерството Седик Амаркил изјави дека властите „се многу сериозни за оваа работа“, додавајки дека ќе се затвораат невладини организации кои се осомничени за нелегални активности а нивните членови ќе бидат „исраќани кај судските и владините органи“.
XS
SM
MD
LG