Достапни линкови

logo-print

Хрватскиот претседател во посета на Република Српска


Претседателот на Хрватска Иво Јосиповиќ денеска допатува во Република Српска, во прва посета на шеф на хрватска држава на тој ентитет во Босна и Херцеговина во последните 15 години. Тој во Дервента се сретна со претставници на хрватските партии во БИХ, а потоа и со премиерот на Република Српска Милорад Додик. Јосиповиќ во Република Српска допатува по состанокот на Игманската иницијатива во Сараево, од каде лидерите од регионот во заедничка декларација испратија порака за соработка и унпаредување на довербата на заедничкиот пат кон Европската унија.
XS
SM
MD
LG