Достапни линкови

logo-print

Избори во северниот дел на Косово


Во северниот дел на Косовска Митровица денеска се одржуваат вонредни локални избори на кои 20.372 граѓани со право на глас ќе изберат одборници во локалното Собрание. На улиците на Косовска Митровица не е засилено присуството на припадници на Косовската полициска служба. Според најавите, во јужниот дел на градот денеска ќе се одржи протестен собир на воените ветерани на ОВК и Движењето за обединување на Косово поради одржувањето на локалните избори во северниот дел на Митровица. Во меѓувреме, КФОР соопшти дека го поддржува мирното собирање граѓани, но укажа оти нема да толерира евентуално насилство во текот на најавените протести.
XS
SM
MD
LG