Достапни линкови

logo-print

Премиерот на Турција ја откажа посетата на Аргентина поради споменик


Турскиот премиер ја откажа официјалната посета на Аргентина поради тоа што тамошните власти ги откажале плановите за церемонија на која требаше да биде откриен споменикот на основачот на современата турската нација, веројатно поради притисок од етничките Ерменци. Премиерот Реџеп Таип Ердоган требаше да се сретне со претседателот на Аргентина Кристина Кричнер во понеделник. Службеник во турското Министерство за надворепшни работи потврди дека посетата била оркажана поради тоа што властите во Буенос Аирес ја откажале церемонијата за откривање на споменикот на Мустафа Кемал Ататурк, основачот на современата турска држава.
XS
SM
MD
LG