Достапни линкови

logo-print

Локални избори во Грузија


Денеска во Грузија се одржуваат локални избори на кои ќе се гласа за градоначалници на општини како и градоначалник на Тбилиси. Најмногу внимание му се посветува на изборот на градоначалник на главниот град, бидејки кандидатот кој ќе ја добие оваа позиција ќе може да се кандидира за претседател, откако мандатот на актуелниот шеф на државата Микаил Сакашвили ќе заврши во 2013 година. Сојузникот на Сакашвили и актуелен градоначалник на Тбилиси, Гиги Угулава води во трката и според првичните анкети, тој е на прво место пред останатите осуммина противкандидати.
XS
SM
MD
LG