Достапни линкови

logo-print

Виктор Орбан избран за премиер на Унгарија


Унгарскиот Парламент денеска го изгласа конзервативецот Виктор Орбан за премиер. Тој доби 261 глас од пратениците на неговата паертија ФИДЕЗС, додека 107 членови на опозицијата гласаа против. Немаше воздржани. Четириесет и седум годишниот Орбан бепе премиер на Унгарија од 1998 до 2002 година.
XS
SM
MD
LG