Достапни линкови

logo-print

Неискусни оператори на безпилотно летало виновни за смртта на цивили


Неискусни оператори на безпилотно летало се одговорни за ракетниот напад во кој загинаа 23 цивили во Авганистан кон почетокот на годинава, се наведува во денеска објавениот извештај на американската армија. „Операторите на безпилотното летало ги игнорирале или не ги забележале информациите дека конвојот не е непријателски“ се наведува во извештајот, пренесува новинската агенција „Асошиејтед Прес“. Инцидентот се случи на 21 Фебруари во провинцијата Урузган, каде американските сили војувале со милитанти.
XS
SM
MD
LG