Достапни линкови

logo-print

Кина изрази жалење за загинатите јужнокорејски морнари


Кинескиот претседател Вен Џибао денеска им изрази сочуство на јужнокорејските лидери за смртта на 46 морнари при потонувањето на брод. Официјален Сеоул ги обвини севернокорејските власти за инцидентот. Официјален Пјонг Јанг, пак, ги отфрли обвинувањата. „Кина сериозно ги разгледува наодите од мултинационалната истрага според која официјален Пјонгјанг е виновен за потпувањето на јужнокорејскиот брод „Чеонан“, изјави кинескиот лидер. Инаку, Јужна Кореа заедно со САД и Јапонија бараат подрршка од Кина за предложените санкции против Северна Кореа.
XS
SM
MD
LG