Достапни линкови

logo-print

Во Рио де Женеиро продолжува форумот Алијанса на цивилизациите


Денеска во Рио де Женеиро продлжува третиот форум на Алијансата на цивилизациите на тема „Поврзување култури, градење мир. На конференцијата присуствуваат многу државници, меѓу нив и претседателот на Бразил Лула да Силва, премиерот на Турција Реџеп Таип Ердоган и генералниот секретар на Обединетите нации, Бан ки Мун. Меѓу учесниците е и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, кој изјави дека во споредба со други региони во светот, тензиите меѓу балканските држави и народи се мали ако истите се споредат со другите народи и цивилизации во светот.
XS
SM
MD
LG