Достапни линкови

logo-print

Барак Обама повторно во посета на Мексиканскиот залив


Американскиот претседател Барак Обама денеска повторно ја посети оштетената зона на Мексиканскиот Залив за да даде подршка на напорите да се сопре истекувањето на нафтата која го загади морето, живиот свет и плажите.
Во меѓувреме, Бритиш Петролеум соопшти дека има напредок во напорите, но дека во следните 48 часа ќе знае дали ке биде сопрено најголема истекување на нафта во историјата на САД. Според научниците, 35 километри долгата нафтена линија е во близина на подводен кањон и дека може да го уништи морскиот свет во водите на Флорида.
XS
SM
MD
LG