Достапни линкови

logo-print

Србија не може во ЕУ без да го признае Косово


Србија не може да влезе во Европската унија, ако не ја признае независноста на Косово и не соработува со властите во Приштина, изјави Улрике Луначек, специјален известувач на Европскиот парламент за Косово.
Мојата главна цел е интеграцијата во ЕУ на сите граѓани на Западен Балкан, независно дали се Срби, Албанци или други, изјави Луначек. Таа додаде дека бескрајното поставување под знак прашање на независноста на Косово, не помага за постигнување на таа цел.
XS
SM
MD
LG