Достапни линкови

logo-print

70 жртви во нападите врз џамиите на Ахмади во Лахоре


Најмалку 70 лица загинаа во нападот на бомбаши со експлозивни елеци врз две џамии на малицинска секта во пакистанскиот град Лахоре за време на петочната молитва. Полицијата брзо ја повратила контролата врз џамијата во Модел таун каде биле убиени 20 лица и уапсила двајца напаѓачи. Во другата џамија напаѓачите држеле заложници. Цел на нападот е исламската група Ахмади, која е често мета на радикалните сунити. Во Пакистан Ахмадите не ги сметаат за муслимани. Оваа група е основана во подоцнежниот 19 век и брои околу 4 милиони припадници во светот.
XS
SM
MD
LG