Достапни линкови

logo-print

12 до 19 илјади барели нафта на ден истекуваат во Мексиканскиот залив


Британскиот енергетски гигант Бритиш Петролеум соопшти дека неговите трошоци за запирање на истекот на нафта во Мексиканскиот залив се зголемија на околу 930 милиони долари, но дека конечната бројка не се знае.
Според американските научници ова е најголемо истекување на нафта во историјата на САД. Новите проценки покажуваат дека станува збор за истекување меѓу 12.000 до 19.000 барели, нафта на ден.
Во 1989 година при катастрофата на танкерот Ексон Валдез во Алјаска истекоа 42.000.000 литри сурова нафта.
XS
SM
MD
LG