Достапни линкови

logo-print

Не запира истекувањето на нафта во Мексиканскиот залив


Продолжуваат напорите за да се запре масовното истекување на нафта во Мексиканскиот залив, кое според научниците е најголемото досега во историјата на Соединетите Американски Држави. Новите податоци од американската влада покажуваат дека истекувањето од пукнатиот одвод на нафтениот бунар по потонувањето на платформата на Бритиш Петролеум се движи од 12 илјади до 19 барели нафта на ден или меѓу 1,9 милиони и 3,8 милиони литри.
XS
SM
MD
LG