Достапни линкови

logo-print

Белорусија ќе го отстапи својот гасовод во замена за поефтина суровина


Белоруските власти понудија целосно да им го отстапат својот гасоводен систем на русите, во замена за поефтин природен гас. Белорускиот претседател Александар Лукашенко ја потврди понудата при телевизиско обраќање денеска. Тој рече дека официјален Минск е подготвен комплетно да го отстапи системот, преку кој се пренесува рускиот гас во Европа, во замена за поповлни цени за суровината. Русија веќе е сопственик на педесет проценти од капиталот на белоруската компанија за гас.
XS
SM
MD
LG