Достапни линкови

logo-print

Руска реакција за иранските критики на Кремљ


Русија ги карактеризираше последните ирански критики за Кремљ како „емотивен излив“. Претходно, иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџат изјави дека руската подршка за предлог нови санкции против исламската република е неприфатлива, додавајки дека тешко е да се каже дали Кремљ е пријател или непријател. На брифинг во Москва денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеи Лавров рече дека веќе со години руските напори за решавање на спорот со Иран се „незадоволителни“.
XS
SM
MD
LG