Достапни линкови

logo-print

Унгарските власти го одобрија двојното државјанство


Унгарските власти денеска им одобрија двојно државјанство на Унгарците кои живеат во странство. Согласно новоизгласаниот закон, лицата кои можат да го потврдат своето унгарско потекло и го познаваат јазикот имаат право на државјанство. Ваквиот закон може да предизвика тензии со соседна Словачка по иницијативата на тамошните власти за укинување на двојното државјанство за етничките Унгарци.
XS
SM
MD
LG