Достапни линкови

logo-print

Петнаесетмина странци загинале во авионската несреќа во Авганистан


Авганистанските власти соопштија дека петнаесетмина странци биле на авионот кој се урна минатата недела во Хинду Кушш планините. Во групата странски патници имало три лица од Пакистан, и тројца членови на екипажот од Таџикистан. Во авионот на „Памир Ервејс“ имало 44 патници и членови на екипажот. Во несреќата нема преживеани. Авганистанските власти дополнително соопштија дека меѓу загинатите имало и тројца Американци, тројца Турци и тројца Британци. До сега се идентификувани 13 тела.
XS
SM
MD
LG