Достапни линкови

logo-print

Владеачката партија во Етиопија победи на изборите


Етиопските влaсти соопштија дека според прелиминарните резултати од неделните избори, најмногу гласови освоила владеачката партија Револуционерен демократски фронт. Конечните резулатати ќе бидат соопштени кон крајот на јуни. Изборите во Етиопија биле следени од меѓународни набљудувачи. Организацијата Хјуманс Рајтс Воч ја критикуваше власта дека поради низа нерегуларности за време на предизборната кампања.
XS
SM
MD
LG