Достапни линкови

logo-print

Предупредување од варшавскиот градоначалник за поплавите во Полска


Во делови на Полска се случуваат најлошите поплави во изминативе децении. Градоначалникот на Варшава испрати предупредување до жителите кои живеат во близина на реката Вистула, дека нивните домови може наскоро да бидат поплавени. Викендов беа избегнати дополнителни штети поради брзата интервенција на спасувачките екипи кои поставуваа бариери покрај поплавените места. Според неофицијални податоци, до сега во поплавите во Полска загинале 13 луѓе, а штетите се проценуваат на над три милијарди евра.
XS
SM
MD
LG