Достапни линкови

logo-print

Иран испрати писмо до МААЕ за договорот за размена на ураниум


Иранските власти денеска соопштија дека испратиле допис до Меѓународната агенција за атомска енергија во кој се објаснува предложената размена на збогатен ураниум. Писмото е испратено по потпишувањето на договорот за размена на ураниум минатата недела меѓу Иран и Турција со подршка на Бразил. И покрај договорот за размена, Иран нема да ги прекине активностите за збогатиување на ураниум, соопштија властите во исламската република. Од друга страна, Обединетите нации бараат од официјален Техеран да престане со збогатувањето, стравувајки дека нуклеарната програма може да произведе оружје.
XS
SM
MD
LG