Достапни линкови

logo-print

Иран ќе ја извести МААЕ за размената на нуклеарно гориво


Иран соопшти дека денеска ќе ја извести Меѓународната агенција за атомска енергија за планот за размена на збогатен ураниум што во минатата недела беше потпишан од Иран, Турција и Бразил. Со договорот, наводно, е предвидено Иран да испрати повеќе од половина од својот ниско збогатен ураниум во Турција во замена за нуклеарно гориво. И покрај предложената трампа, Иран најави дека ќе продолжи со збогатувањето ураниум, по што Вашингтон побара воведување нови санкции против Техеран.
XS
SM
MD
LG