Достапни линкови

logo-print

Јапонскиот премиер се извини за прекршување на предизборно ветување


Премиерот на јапонија Јукио Хатојама најави дека американска воена база ќе остане во Окинава. Со тоа премиерот отстапи од предизборното ветување дека објектот ќе биде иселен штом тој ќе добие власт, јави американската телевизија „Си –Ен – Ен“. „Вистина е дека сакав објектот да биде преместен надвор од Окинава. Жал ми е што на крај жителите на овој град не го добија тоа што го сакаа“ изјави Хатојама.
XS
SM
MD
LG