Достапни линкови

logo-print

Петиција за ослободување на ирански режисер


Режисери од Иран денеска потпишаа петиција за ослободување на нивниот колега Јафар Панахи, кој штрајкува со глад во затвор во Техеран. Новинската агенција ИЛНА јави дека 85 режисери ја потпишале петицијата. Панахи, подржувач на лидерот на иранската опозиција Мир Хусеин Мусави, беше уапсен во Март и веќе една недела штрајкува со глад. Илјадници приврзаници на иранската опозиција беа уапсени лани за време на протерстите по претседателските избори во земјата.
XS
SM
MD
LG