Достапни линкови

logo-print

Шангајската организација за соработка најави борба против тероризмот


Министрите за надворешни работи кои членуваат во Шангајската организација за соработка денеска се состанаа во Ташкет. Во писмена изјава по состанокот, членовите на организацијата соопшија дека ќе ја развиваат соработката во борбата против тероризмот, сепаратизмот и екстремизмот. Министерот за надворешни работи на Узбекистан Владимир Норов дополнително изјавил дека организацијата размислува за прием на нови членови. Отпочнат е процес за формирање на легална основа за проширување на организацијата, изјавил Норов за новинската агенција „РИА Новести“.
XS
SM
MD
LG