Достапни линкови

logo-print

Конференција за Сомалија во Истанбул


Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун допатува на конференција во Истанбул на која ќе се расправа за ставање крај на анархијата во Сомалија и за воспоставување функционална влада. На конференцијата ќе стане збор и за иницијативите за обнувување на приватниот сектор во Сомалија и отворање работни места. Во Сомалија со години се води граѓанска војна, а земјата стана база и за пиратите кои напаѓаат комерцијални бродови на африканското крајбрежје.

XS
SM
MD
LG