Достапни линкови

logo-print

Германскиот парламент за пакетот за спасување на еврото


Долниот дом на германскиот парламент Бундестагот денеска го одобри пакетот на Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд, вреден 750 милијарди евра, со кој треба да се гарантира стабилноста во еврозоната. Се очекува во текот на денов за пакетот во кој Германија учествува со 150 милијарди евра да се изјасни и Горниот дом на парламентот, односно Бундесратот.
XS
SM
MD
LG