Достапни линкови

logo-print

Министрите за финансии на ЕУ за кризата на еврото


Министрите за финансии на Европската унија на денешниот состанок во Брисел треба да разговараат за начините за спречување на евентуална нова должничка криза како онаа во Грција и за враќање на довербата во еврото. Германската канцеларка Ангела Меркел повика на построга казна за државите кои не ги почитуваат правилата. Германскиот парламент денеска ќе расправа за пакетот на Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд, вреден 750 милијарди евра, со кој треба да се гарантира стабилноста во еврозоната.
XS
SM
MD
LG