Достапни линкови

logo-print

Расмусен во посета на Косово


Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска во Приштина, како што е најавено, ќе ги изложи плановите на Алијансата за Косово до крајот на годинава. Предвидено е Расмусен да се сретне со помошник командантот на КФОР, генерал потполковник Маркус Бентлер. Врховниот командант на НАТО, адмирал Џејмс Ставридис деновиве најави намалување на бројот на војниците во рамките на КФОР, со образложение дека ситуацијата „не е идеална, но се движи во добра насока“.
XS
SM
MD
LG