Достапни линкови

logo-print

Седница на Постојаниот комитет на СЕ во собранието


Парламентарното собрание на Советот на Европа ќе го употребува терминот Македонско претседателство за време на шестмесечното претседавање на Македонија со Комитетот на министри, изјави претседателот на Парламентарното собрание на Советот на Европа Мевљут Чавушоглу. Тој соопшти дека тоа е политичка одлука и никој не го споменува името на нацијата и дека ова е Македонско претседателство и треба да се почитува. Во собранието денеска ќе се одржи седница на Постојаниот комитет на Советот на Европа, а Чавушоглу ќе се сретне и со претседателот на Парламентот Трајко Вељановски и претседателот Ѓорѓе Иванов.
XS
SM
MD
LG