Достапни линкови

logo-print

САД бара одговорност за потопениот брод на Јужна Кореја


Соединетите Американски Држави соопштија дека потопувањето на бродот на морнарицата на Јужна Кореја е неиспровоциран и своеволен чин кој ќе има последици. Секретарот за одбрана Роберт Гејтс изјави дека Пентагон за работата се консултира со Сеул. Реакцијата доаѓа откако неколку земји ја осудија Северна Кореја по меѓународната истрага која покажа дека Пјонгјанг е виновен за потонувањето на бродот во кој загинаа 46 морнари. Јужна Кореја негираше дека е одговорна за инцидентот.
XS
SM
MD
LG