Достапни линкови

logo-print

Европскиот парламент загрижен за малцинствата во Пакистан


Европскиот парламент денеска испрати апел до пакистанските власти за почитување на правата на малцинствата во земјата. Од европската организација се „длабоко загрижени“ за законите во Пакистан, кои според Парламентот, одобруваат убиства. Законите за смртна казна во земјата „често се користат за извршување цензура, криминализација, прогонување и во одредени случаи убиство на припадници на политички, расни или религиозни малцински групи“ се наведува во соопштението од Европскиот парламент.
XS
SM
MD
LG