Достапни линкови

logo-print

Москва се надева на консензус за санкциите за Иран


Официјална Москва изрази надеж дека ќе биде возможно да се постигне консензус за новите санкции на Обединетите нации против Иран поради нуклеарната програма на исламската република. Рускиот министер за надворешни работи Сергеи Лавров дополнително апелираше до иранските власти под итно да ги испратат деталите за размената на ураниум со Турција до Обединетите нации. РУските забелешки следат откако Вашингтон испрати барање до Безбедносниот совет за нови санкции против исламската република, не земајки го предвид иранско – турскиот договор за размена на збогатен ураниум.
XS
SM
MD
LG