Достапни линкови

logo-print

Обвиненија против шефот на рускиот рудник во кој загинаа шеесетмина


Шефот на рускиот рудник во кој загинаа 66 рудари денеска беше обвинет за непочитување на безбедносните стандарди. Доколку судот го прогласи за виновен, Игор Волков може да добие до седум години затвор. Тој оваа недела си поднесе оставка од функцијата директор на рудникот во западниот дел на Сибир. По двете експлозии на метан, дваесет и четворица рудари се водат како исчезнати и се претпоставува дека се мртви.
XS
SM
MD
LG