Достапни линкови

logo-print

Јужнокорејскиот брод бил потопен од севернокорејско торпедо


Јужна Кореја официјално објави дека има цврсти докази дека севернокорејско торпедо го потопило нивниот воен брод во март во Жолтото море, при што загинаа 46 морнари.
Јужнокорејскиот претседател најави осрти мерки против северниот сосед. Северна Кореја ги негира овие наводи. Тие најавија дека евентуалните нови казни и санкции ќе ги сметаат за акт на војна.
Белата куќа застана на страната на Јужна Кореја оценувајќи го потопувањето на бродот како чин на агресија.
XS
SM
MD
LG