Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ повикува на смирување на ситуацијата во Киргистан


ОБСЕ ги повика сите засегнати страни во Киргистан да го избегнуваат насиклството, по судирите на југот на земјата во кои загинаа најмалку двајца луѓе. Привремената влада на Киргистан прогласи вонредна состојба и воведе полициски час во јужниот град Џалалабад, по вчерашните насилства и пукотници.
Престрелките избиле на кога демонстрантите се обиделе да упаднат на универзитетот во Џалалабад кој важи за сврталиште на узбечкото малцинство во земјата. Нема информации кој прв почнал да пука.
XS
SM
MD
LG