Достапни линкови

logo-print

Полициски час во Тајланд


Властите во Тајланд воведоа полициски час во 21 провинција низ земјата по немирите во Банкок, главниот град на земјата. Одлуката за воведување поилициски час следи по насилните протести во седум провинции низ земјата за време на кои беа запалени јавни установи. Претходно, вооружените сили насилно влегоа во импровизиран камп на демонстрантите, популарно наречени „црвените кошули“ кои веќе неколку месеци протестираат против лошите социо-економски услови во земјата. Четворица загинаа во последните судири меѓу демонстрантите и полицијата, меѓу кои и италијански фоторепортер.
XS
SM
MD
LG