Достапни линкови

logo-print

Предлог закон за забрана на забулувањето во Франција


Француската министерка за правда Мишел Алиот Мари денеска презентираше предлог закон со кој се забранува забулувањето во јавност. Доколку предлог законот се изгласа, секоја забулена жена во јавност ќе добие казна во висина од 150 евра. Дополнително, секој што принудува жена да се забулува ќе добие максимум една година затворска казна и парична глоба во висина од 15.000 евра. Законот ќе се најде пред пратениците во парламентот на есен.
XS
SM
MD
LG