Достапни линкови

logo-print

Дневниците на Младиќ испратени во Хаг


Српските власти денеска на обвинителите во Хашкиот Трибунал им ги испратиле дневниците на Ратко Младиќ. Од Трибуналот планираат да ги користат записите како доказен материјал во случајот против екс-командантот на босаннските срби, кој се товари за воени злосторства. Во тетратките има записи напишани со ракописот на Младиќ од 1991 година до 1996 година. Полицијата пред една година ги конфискуваше дневниците од станот на Младиќ во Белград во кој живее неговата сопруга Босиљка. За сега не се знае што е запишано во тетратките.
XS
SM
MD
LG