Достапни линкови

logo-print

Тајландските трупи ги пробија барикадите на демонстрантите во Банкок


Тајландските трупи со борбени возила денеска ги пробија барикадите во подрачјето окупирано од анти владините демонстранти во центарот на Банкок. При тоа, најмалку 4 лица загинале, а околу 50 тина биле ранети. Демонстрантите бараат нови избори, бидејки, според нив, владата нема легитимитет. Протестите почнаа минатиот месец и досега околу 40 лица загинаа, а стотици се повредени. Според владата, разговори се можни само ако демонстрантите се повлечат од улиците.
XS
SM
MD
LG