Достапни линкови

logo-print

Косово добило покана за јунската конференција во Сараево


Потпретседателот на косовската влада Хајредин Кучи изјави дека во Приштина пристигнала официјална покана за учество на регионалниот собир „ЕУ- Западен Балкан“ закажан за 2 јуни во Сараево и оти Косово на конференцијата ќе биде претставено „рамноправно со другите учесници“. На прашањето дали со косовскиот ќе биде и преставник на УНМИК, Кучи одговори дека Косово ќе има самостоен претставник, затоа што никој не може да ги претставува институциите на Република Косово. Во меѓувреме, портпаролот на Унмик Расел Геки изјави дека очекува шефот на цивилната мисија Ламберто Заниер да добие официјална покана за средбата во Сараево. Србија смета дека приштинските власти треба да бидат застапени во присуство на УНМИК, во согласност со Резолуцијата 1244 на ОН, а Косово инсистира да биде претставено како независна држава и на исто ниво како и другите земји од регионот.
XS
SM
MD
LG